Dobro došli u Slavoniju i hrvatsko Podunavlje – regiju vrhunskih vina!

Slavonija i hrvatsko Podunavlje ima tisućljetnu tradiciju proizvodnje vina. Najstarije tragove uživanja vina na području tadašnje južne Panonije, moguće je pratiti do starijeg željeznog doba, odnosno vrijeme između početka 8. i završetka 5. stoljeća prije Krista, a uzgoj vinove loza i proizvodnja vina počinje tijekom mlađeg željeznog doba (kraj 4. – kraj 1. stoljeća prije Krista).

U vrijeme kad su Rimljani osvojili ovo područje tu je već postojala tradicija vinogradarstva i proizvodnje vina, koju su oni dodatno unaprijedili. Proizvodnja vina trajala je i nakon propasti Zapadnorimskog carstva, tijekom cijelog srednjeg vijeka. Uzgajanje vinove loze dobilo je nov zamah dolaskom francuskih redovnika, cistercita, koje je naselio ugarsko-hrvatski kralj Bela IV. Vino koje se proizvodilo bilo je, u srednjem vijeku, najpoznatije i najcjenjenije vino kontinentalnih dijelova Ugarsko-hrvatskog kraljevstva.

Modernizacija uzgoja vinove loze, uz primjenu vodećih znanstvenih i tehničkih dostignuća u proizvodnje vina te mnogobrojne promidžbene aktivnosti, tijekom 19. stoljeća pridonijeli su dodatnoj afirmaciji vina iz regije na europskim tržištima. Pri tome se upravo kroz obiteljske i poslovne veze plemstva istočna Hrvatska povezivala s naprednim vinarskim i vinogradarskim krajevima Europe (Odescalchi, Eltz, Turković, Schaumburg-Lippe, Pejačević, Adamović, Mihalović i dr.).

Danas je, regija Slavonija i hrvatsko Podunavlje, dom za više od 350 vinarija i 5.800 hektara vinograda koji proizvode više od 30 milijuna litara vina godišnje te smo najveći proizvođači vina u Hrvatskoj.

Vina koja ovdje nastaju poput kraljevskog traminca jedna su od najboljih u svijetu, a prava kraljica regije Slavonija i hrvatsko Podunavlje je graševina, posađena na 4.300 hektara.

6 lip 2023

Festival graševine u Kutjevu

Prekrasan prostor kutjevačkog dvorca ponovno je bio domaćin Festivalu graševine, vinskoj manifestaciji posvećenoj najvažnijoj hrvatskoj vinskoj sorti, koja je održana u subotu, 3. lipnja 2023. godine. Okosnicu bogatog programa činile vinske radionice i središnji salon vina, u organizaciji Udruge kutjevački vinari i Graševine Croatice, na kojima su vinari regije Slavonije i hrvatskog Podunavlja predstavili svoja najbolja vina. Tri vinske radionice tematski vezane uz vina graševine posjetiteljima su približile kvalitetu i potencijal ključne hrvatske vinske sorte. Radionicu 'Kako je nastalo Mačovo brdo?', svojevrstan je hommage nedavno preminulo Branku Mihalju, cijenjenom kutjevačkom vinaru i jednom od najboljih proizvođača graševine, vodio je sommelier Mario Meštrović. Sommelier Dar...

22 2023

Graševina – The Great White Wine of Croatia

U okviru najpoznatijeg svjetskog sajma vina Prowein u Dusseldorfu, 20. ožujka održana je masterclass radionica 'Graševina - The Great White Wine of Croatia'. Na masterclassu, koji je vodio Ivan Barbić, jedini hrvatski master of wine, predstavljeni su različiti stilovi graševine Slavonije i hrvatskog Podunavlja, od pjenušaca, preko mladih suhih vina do odležanih suhih graševina i vina visokih predikata Radionica u organizaciji Graševine Croatice pokazala je stručnoj javnosti, ugostiteljima, vinskim trgovcima, hotelijerima i predstavnicima medija, širinu spektra graševine kao sorte, ali i mogućnosti terroira Slavonije i hrvatskog Podunavlja. Odabrana vina za masterclass su Today blanc pjenušac Enosophije, Graševina 2022 Vina Galić, Graševina Goldberg 2021 Vina Belje, Graševina Mitro...

16 2023

Ocjenjivanje Mundus vini – hrvatske graševine u vrhu svjetske klase

Moderna, svježa, intrigantna i odlična uz brojne hrvatske specijalitete - na ovaj način o graševini pričaju potrošači koji su prve boce prošlogodišnje berbe graševine vinara Slavonije i hrvatskog Podunavlja imali prilike kušati početkom veljače na En Primeuru u zagrebačkoj Esplanadi. Graševina, svojom raznovrsnošću stilova i izvrsnošću u različitim kontekstima konzumacije, čvrsto drži zasluženu vodeću poziciju na domaćoj vinskoj sceni. Pokazuju to i rezultati prvog ovogodišnjeg značajnog međunarodnog ocjenjivanja vina, Mundus Vini, na kojem su graševine apsolutno briljirale. Najbolje ocijenjeno vino iz Hrvatske s velikom zlatnom medaljom je Graševina ledeno vino vinarije Kutjevo, kojoj uz bok stoje zlatne Goldberg graševina iz Belja te graševine Erdutskih vinograda. Posebno nas raduj...

Pratite nas na društvenim mrežama

#GrasevinaCroatica
#GrasevinaCroatica