ČOBANAC
Čobanac je pravi autohtoni dragulj slavonske i hrvatske gastronomske ponude. Neizostavno je jelo svih proslava, a njime se najčešće dočekuje turiste. Dobar čobanac sprema se od najmanje tri vrste mesa, od čega je poželjno da jedna od njih bude divljač. Poznato je i po tome da ga karakterizira boja i pripadajući ljuti okus domaće crvene mljevene paprike.
Začinjen i pikantan, čobanac se najbolje slaže s bogatim crvenim vinima s finim kiselinama, kao što su Frankovka i Pinot crni. Uz posebno ljut čobanac možete posegnuti za desertnim berbama graševina ili traminca s malim postotkom alkohola, čija slatkoća pomaže u borbi protiv začinjenosti.
Ćevapi
Ćevapi (ili ćevapčići) su vjerojatno jedno od najomiljeniji roštilj jela ljubitelja tradicionalne kuhinje. Izvorno su porijeklom iz Otomanskog carstva, ali je vremenom stvoren naš autentičan specijalitet. Ćevapi se prave od različitih vrsta mljevenog mesa, a u pravilu se služe uz lepinju, uz prilog luka, ajvara i vrhnja.
Ćevapi traže vino koje može pokriti njihovu masnoću te aromu dima roštilja i ljutih začina. Frankovka će se svojim finim taninima i umjerenim alkoholima odlično slagati s ćevapima napravljenim od krtog junećeg mesa. Graševina kasnijih berbi i rose vina će najbolje pasati s ćevapima u kojima dominira masnije svinjsko meso, a ako se jede uz luk poželjna su vina s nižim ostatkom neprevrelog šećera.
Graševina kasna berba
polusuha/suha
SARMA
Sarma je omiljeno zimsko jelo koje postoji u puno varijanti, ali najčešće je napravljeno od miješanog mljevenog mesa i riže umotanih u list kiselog kupusa ili vinove loze. U Hercegovini je popularan hercegovački japrak, vrsta sarme koja se mota u mlade listove raštike, a u Cetinskoj krajini se sinjski arambašići rade s posebnom kombinacijom začina, kao što su klinčić, korica limuna i muškatni oraščić. Sarma je u naše prostore došla vladavine Osmanlija, a riječ sarma potječe od turskog glagola “sarmak“, što znači smotati, umotati. Svojim jedinstvenim okusom koji spaja kiselo, slano i ljuto toliko se udomaćilo da smo ga, s vremenom, prihvatili kao svoje. Graševina kasnih berbi botritisnih nota i rajnski rizling kao polusuho vino najbolji su izbor uz sarmu. Fine kiseline su komplementarne kiselom kupusu te se izvrsno nadopunjuju s masnoćom svinjetine, a ostatak neprevrela grožđanog sladora lijepo zaokružuje pikantnost sarme.
Graševina kasna berba
polusuha/suha
ZAGREBAČKI ODREZAK
Zagrebački odrezak je hrvatsko nacionalno jelo od pohanog telećeg odreska punjenog šunkom i rastopljenim sirom te predstavlja raskošniju verziju poznatog austrijskog Wiener schnitzel, a najsličniji je švicarskom specijalitetu Cordon bleu. Radi se i od svinjetine, piletine ili puretine, a najčešće se poslužuje se uz pomfrit ili rizi bizi te uz krišku limuna. Rajnski rizling i svježa graševina su izvrstan odabir uz ovo jelo, a uz svinjski odrezak će jako dobro funkcionirati i voćni Pinot crni laganog tijela.
Pinot crni
suhi/laganog tijela